Ten Things I cannot believe it costs to have

Finish the Sentence Friday

Welcome to another installment of Finish the Sentence Friday. I have to finish the sentence they gave me, and then you can read a bunch of people’s answers. Link at the bottom to more procrastination.

I can’t believe how much it costs to…. (8 and 9 are my favorite)

1. Get a free education

2. Join the gym with a swimming pool and sign the kids up for karate. We are looking at like 100 a month. I could get cable with that and not have to drive to it or shave my hoo ha.

3. Get your kids vaccinated as required by law. Herding mentality in the name of saving the world shouldn’t be that expensive.

4. Get a colon cleanse (norovirus is free people)

5. Eat meat and vegetables in comparison to boxed foods and fast food. The same people who contribute to this are the same who bitch about obesity. Just saying.

6. Go to the doctor for an excuse note to avoid a prison sentence for education neglect. I’m not sure if that’s any cheaper than the fine they charge for each day your child misses.

7. Amuse children, like Chuck E Cheese and movie theaters are a hundred dollar ordeal. Here I am covered in icy snow and freezing conditions, and I’m like, “Let’s go to the playground!”

8. Get a massage by a sexy man wearing a thong. There should at least be a MILF discount.

9. A shot of Patron Tequila. The poor people created tequila to replace 3rd world water with something healthier, and we pay $10 for a shot of it because ‘Merica!

10. Everything. Groceries. Washing the car. Laundromat. My water bill. Everything tripled in price except salaries.

Obama gas prices

Ok Mr. President. I can’t believe how much it costs to get gas. I was expecting 5 bucks a gallon by now, not 2. Thank you Obama. I’ll blame you for this one.

Check out more Finish the Sentence Friday on The Latchkey Mom

Comments

comments

7 comments for “Ten Things I cannot believe it costs to have

  1. February 28, 2015 at 7:57 pm

    LOL to number 2 and 8 and 9. Speaking of #2, do your kids get karate lessons at the gym for $100/month? If so I need to look into that. We just looked at a place yesterday that gives 2 karate lessons/week but it’s more than that and no gym attached. Needless to say didn’t sign up yet because it seems like it’s so much cash! Also I so want a massage from a dude in a thong. Or just a massage.
    The legendary Kristi Campbell indescribably inscribed…On Mommy Wars and The High Price of Being Self RighteousMy Profile

    • February 28, 2015 at 8:19 pm

      I haven’t signed them up for Karate because we really can’t afford that bill, especially now that we just got a new car with a hundred dollars more a month for a car payment. But my YMCA is the only gym with a pool (my favorite exercise since my fat ass is too hard on my joints), and they offer for about 20 bucks a kid for 3 month period some sort of activity, from swim lessons to karate. They also have soccer and basketball. They do something all year round. I do think I’d function better if I started working out again, so at least getting an individual membership for me is on my to do list.
      The legendary michellegrewe indescribably inscribed…Ten Things I cannot believe it costs to haveMy Profile

  2. February 28, 2015 at 9:10 pm

    Brilliant list. Honestly can’t think of anything you’ve left out. Grinning over 6 after reading 1.
    The legendary Kelly L McKenzie indescribably inscribed…Five Reasons To Choose Swim ClubMy Profile

  3. February 28, 2015 at 9:33 pm

    No 1 for sure! Right?
    Excellent list, Michelle! Agree agree agree. And my minivan and I are delighted by the current gas prices.
    The legendary Nicki indescribably inscribed…The True Value of Hebrew LessonsMy Profile

  4. March 1, 2015 at 12:40 pm

    So I agree on number 1 and low gas prices, for sure! Not completely aligned on number 5. While there is evidence that eating healthy in the US can cost more than eating poorly (http://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/healthy-vs-unhealthy-diet-costs-1-50-more/), the difference would seem to be swallowed up (yeah, did that on purpose) by the higher healthcare costs associated with bad eating habits. What do you think?
    The legendary Anna Fitfunner indescribably inscribed…FTSF: What about cheap and healthy fast food?My Profile

  5. March 1, 2015 at 1:47 pm

    Great list! Number 1 & 5 – Yes, yes. As for $2 a gallon, you are lucky. Gas prices are going up DAST where I live:(.

  6. March 2, 2015 at 5:20 pm

    I buy fresh spinach weekly. And I get so annoyed at how much it cost for something that cooks down to practically nothing. If I weren’t scared of creepy crawlies – well dirt – I’d grow my own.

    You should hear me talking to myself like I’m another person: “Do you know how much I paid for that spinach? You better eat it before it goes bad.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CommentLuv badge